Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnci TULUNAY
BEN DE İNEK İSTİYORUM, KÖYE DÖNMEM ŞART MI?
28 Ocak 2010 Perşembe 23:44

BEN DE İNEK İSTİYORUM, KÖYE DÖNMEM ŞART MI?

Başbakan, bir taksi durağını ziyaret etti. Taksicilerin sorunlarını dinlemek içindi bu ziyaret..Ziyaretin amacı belli ya sonrası..Adı geçen haberde , ziyaretin amacı dışında taksicilerin sorunları hakkında tek kelime dahi edilmezken, birkaç kelime benzin ve LPG fiyatlarının yüksekliğinden bahsedildi.Bu ziyaretten bizlere kalan, bir taksicinin başbakandan isteği idi.

Taksi çalışanları ve aileleriyle birlikte binlerce kişiyi yakından ilgilendiren bu sektörle ilgili sorunların başında, taksicilerin, can güvenliği, durak sorunu, haksız yere kesilen trafik cezası ve korsan taksi gibi birçok problem bulunmakta..

”Başbakan" dan inek istedi” evet, inek istedi  taksici vatandaşımız..Köye dönmeyi planlayan fakat elinde avucunda sermayesi olmayan taksici esnafımız, çareyi başbakandan inek istemekte buldu. İyi de etti, akıllı adam..Köye dönüş kanunu var, köye dönüş projeleri var, köye dönüş teşviki var, köye dönüş kredisi var, köye dönüş yapanlara imkan bol..

Köye dönüş projelerinde neler yapıldı kısaca bir bakalım isterseniz.

Terör nedeniyle yaşadığı yerden ayrılan 386 bin 360 kişiden 151 bin 469`u geri döndü. Boşalan 945 köyün altyapısı için şimdiye kadar 5233 sayılı bir yasa gereği 68 milyon 283 bin YTL harcandı.. 27 Temmuz 2004 tarihinde çıkan ,5233 sayılı yasa ile kişilerin maddi zararlarının tazmin edilmesi yolu açılmıştır. Ödeneklerle, yol, su, elektrik, kanalizasyon gibi altyapı yatırımları ile tahrip olan okul, sağlık ocağı ve camilerin onarılarak kullanılır hale getirildi. Geri dönüş yapan vatandaşlara kendi konutlarını yapabilmeleri için inşaat malzemesi verildi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 'nde terör mağduru on binlerce aile, köyünün yolunu tuttu. Talep beklenenden fazla artınca Maliye Bakanlığı proje için ek ödenek çıkardı hatırlarsanız.

Devletimiz, köylerini bırakıp gelen vatandaşlara tekrar dönmeleri için kesenin ağzını açmıştı zaten. 16 Trilyon lira ayırdı bunun için..bir iç göç yaşandı yıllardır köylerimizden şehirlerimize..Yarı işsizlikten yarı terörden..Kısıtlı bir çevrenin dar gelmesiyle de yeni yetişen gençlik bağı bahçeyi sattı savdı geldi, bağı bahçesi olmayan sırtladı bavulunu geldi..Ekmek için, geçim için ..Olmadı , olamadı..Uymadı..Uyamadı..İsteyerek ya da istemeyerek, birazda mecburiyetten dönmeye karar verdi köye.Bir de destek alınca seve seve döndü.Ah , keşke yaşanmasaydı o yıllar, köylerden yükselen bereketli başaklar, ekmek yapılan fırınlardan yükselen dumanlar sönmeden bitseydi terör , ne de iyi olur ya..Olmadı ..Olamadı!!

Terörden kaçmamış olsa da köyüne dönecek ya taksici esnafımız, köyüne dönene teşvikte var ya..Varsın istesin , varsın alsın Devletin amacı da bu zaten, şehirdeki fazla adamı köyüne gönderebilmek.. ..Köyüne dönene , dönebilene on değil , yüz inek helal olsun !! Bende inek istiyorum, tavuk istiyorum, tarlam yok, köyde bir evim de yok, hatta bir köyüm de yok..Bana bir köy bulun, ev verin, tarla verin, inek verin, tavuk verin, gitmeyen taksici olsun!!!

 

 

Bu yazı toplam 604340 defa okunmuştur
köy
mehmet söğütlü
bende köyüme dönmek istiyorum çünki aldıgım maaş askeri ücret 3cocugum var ne cocuklarımın istedigi birşeyi alabiliyorum nede işe münübüsle işe gidemiyorum yürümekten ayaklarımın tabanı şişiyor yaptıgım iş ise temizlik şirketinde calışıyor aksama kadar çöp topluyoruz ama bu halde yine yetmiyor çöp atarken çöparabasına yanımızdan ğeçenler burnunu tutuyor haklılarda çünki okadar kötü kokuyorki anlatmak mümkün degil şu anda koku alma duyumu kaybettim artık ne güzel kokuyu nede kötü kokuyu alamıyorum sekiz sene oldu bu işe gireli zamanla gördümki artık koku alma duyum gitmiş.keşke diyorum köye gidene yardım etiği dogru olsada devletimizin bende gitsem sekiz senedir borctan kurtulamıyorum çünki cumartesi pazar hiç dormadan çalış ve çalışmakta mezburi bu işte toplam alınan para 750 tl de gelde yetsin kader.mert@hotmail.com benim istegim cokta degil iki inele eşyalarımı ğötürmeye yardım edilsin iki gün bile durmam istanbulda taksici kardeşime hak veriyorum
05 Eylül 2010 Pazar 02:16
bende inek iştiyorum
mustafa dönmez
istanburluyum hayvancılık yapmak istiyorum köye yerlesmek istiyorum tarım ve hayvancılık yapıcam bende inek iştiyorum bir_damla_sevgi52@hotmail.com msnem 0537 739 12 67
30 Haziran 2010 Çarşamba 13:55
SONUÇ DETAYLARDA GİZLİ
Fikri Hür Vicdanı Hür
Özlemiştik sizi İnci Hanım, yazılarınızda başka bir içtenlik başka bir samimiyet var.Yine her zaman ki gibi detaylardan girerek sonuca süper bir yaklaşım yakalamışsınız.Bunu da ancak sizin yazılarınızda görüyorum. İnsanlarla sanki birer oyuncak gibi oynuyorlar ya sizin de kafanızı bozmuş anladığım kadarıyla.Yerleş bir yere çocuk okula başlasın eş iyi ya da kötü bir iş bulsun, düzeni var yok kursun, ondan sonra al sana biraz para, al bir kaç inek git köyüne ..Bu kadar kolay mı ha kolay mı?Tebrikler, sessiz çığlıkların sesi olmuşsunuz yine bizler burdayız, siz de bir yere gitmeyin tamam mı?
29 Ocak 2010 Cuma 15:48
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Kur Bilgileri
Yazarlar
İnci TULUNAY
DERSİMİZ "BARIŞ" OLSUN ..
Sabri YALIN
TEDBİRSİZLİK KOKAN ASANSÖR FACİASI
Eda Karaduman
Anneler en iyisi...
Gürhan GÜRSES
YÜZÜ SİYAH AMA KALBİ BEYAZ
Fahrettin KORKMAZ
Nazım hikmet…
Mehmet ŞENER
Leylei Kadir –Ramazan bayramının ismi nedir?
Hasan GÜÇLÜ
Trabzon ve tarih kokan bir şehir!
Barış Estergon
“SURİYE TÜRKLERİ” DEMEK ÇOK MU ZOR?”
İzzettin Yusuf
Bu da mı gol değil?
Baki USANMAZOĞLU
gazeteturkaipucu
DERSHANE TARTIŞMASI
Umudun SESİ
BİR YOL HİKÂYESİDİR HAYAT
Mehmet HEMŞİNLİOĞLU
DÜNYA DIŞI AKILLI YAŞAM ÜZERİNE(About Alliens)
Hava Durumu
Ankara 12/21 °C
İstanbul 18/25 °C
İzmir 17/27 °C
Konya 12/23 °C