Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emeklilerle ilgili önemli haber
Emekli maaşleri ile ilgili çok önemli bir karar ve uygulaması:
10 Şubat 2010 Çarşamba 09:47
Emekli maaşına artık kredi borcu yüzünden haciz konulamıyor. Fakat, haczi kaldırmak için itiraz etmek gerekiyor.

Emekli maaşlarına haciz konulmaması yönündeki yasal düzenlemelere karşın pek çok emekli, bu düzenlemeden haberdar olmadığından icra ve haciz kıskacıyla boğuşuyor. Maaşlarına haciz geldiğinde icra hakimliğine giderek karar aldıran az sayıdaki emekli maaşını hacizden kurtarırken, Türkiye genelinde maaşına haciz gelen SSK emeklisinin sayısı 80 bini buldu.

Benzer durum memur emeklileri için de geçerli. Hükümet, geçtiğimiz yıl, kredi kartı borçlarını yeniden yapılandırırken, kredi borçları nedeniyle emekli maaşlarına haciz getirilmesini önlemek amacıyla bir düzenleme yapmış ve Meclis'ten buna ilişkin yasa çıkmıştı. Ancak, çıkan yasaya rağmen hem SSK, hem de Emekli Sandığı'na bağlı emeklilerin maaşlarına haciz konulmaya devam edildiği ortaya çıktı. Üstelik, 2002 yılından bu yana maaşına haciz gelen emeklilerin sayısında önemli bir artış yaşandı. 2002'de, 2 binin altında SSK emeklisinin maaşına haciz gelirken, 2010 yılında, maaşı hacizli SSK emeklisinin sayısı 80 bine dayandı.

Bazı emeklilerin, evlerine haciz gelmemesi için özellikle 'maaşlarını' teminat olarak gösterdiği belirtilirken, en çok haciz getiren borçları, 'kredi kartı, araç ve ev kredisi' oluşturuyor. Emekli Sandığı'ndan emekli olanların maaşlarına da haciz geldiği, kurumun bu yönde bir veri tutmaması nedeniyle kaç emeklinin maaşında haciz olduğuna yönelik bir istatistik bulunmadığı öğrenildi. Ancak, memur emeklilerindeki hacizli sayısının da SSK emeklilerindeki ile paralellik gösterdiği ifade edildi.

KURTULMAK İÇİN İZLENECEK YOL

Türkiye'de 5 milyonu SSK, yaklaşık 3 milyonu da Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'a bağlı olmak üzere toplam 8 milyon dolayında emekli bulunuyor. Meclis'ten çıkan 5510 sayılı yasanın 93. maddesi uyarınca emeklilerin maaşlarına haciz konulamıyor. Maaşlarına haciz konmasını istemeyen emeklilerin, yasayı dayanak göstererek, 'İcra Hakimliği'ne başvurup, karar aldırmaları gerekiyor. İcra Hakimliği'nden aldığı kararı icra dairesine götürüp 'muvafakat etmiyorum' diye beyanda bulunması gerekiyor. İcra dairesinden aldığı 'muvafakat' belgesini SSK'ya götürerek maaşına gelen hacizi kaldırtabiliyor.
Bu haber toplam 396428 defa okunmuştur
HIRSIZ ŞERİATCI OLURSA...?
Hüsamettin ŞENER
Hırsız GASPCI namussuz şeriatcı olunca Her NAMUSSUZLUK MÜBAHTIR Şartınıda AÇIKCA BELİRTİN ŞEREFSİZ SOYGUNCULAR...
10 Şubat 2010 Çarşamba 18:57
bir çukurdan,diğerie.
anne
Emekli maaşlarına haciz konamıyor.Şimdi bu müjdemi.Yeni bir kriz- in göstergesimi.Sebepmi.Ben şahsıma elektrik su faturalarımı belediyelerin vergi boçlarını ödeyemediğimde devlet haciz yoluna gidiyor.Evdeki çocuklarımın psikolojisi bozulmasın,Mahkeme kapılarında sürünmeyelim diye maaşımıza haciz konmasını ben istiyorum .Evimdeki eşyaların tamamını haczetseler devletin almak istediği borcumun çeyreğini karşılamaz.öyleyse.bari maşımızı nasıl kullanacağımıza karışmaın .Yada emekliye verdiğiniz maaşı dikkate alarak geciken faturalara faiz yüklemeyin.Yani arkasını dönse çürümüş önden bakarsan sağlam bir iş gibi gösterip,emekliyi bir zorluktan başka zorluğa sokmayın.Bir şey yapıyorsanız geniş kapsamlı düşünün.Emeklilerin yaşam şansını dar hücrelere sokmayın..ömrü veren Allahtır.
10 Şubat 2010 Çarşamba 12:18
Kur Bilgileri
Yazarlar
Efe HAN
Lambalı Teneke ve Kutsal Altın
Barış Estergon
“SURİYE TÜRKLERİ” DEMEK ÇOK MU ZOR?”
Gürhan GÜRSES
CANIM EFENDİM GÜL PEYGAMBERİM
Mehmet ŞENER
Kutlu doğumun nesrindeyiz?
Abdullah MOLLAOĞLU
101 POLİSİYE FİKİR - 4
Fahrettin KORKMAZ
DIŞ MİHRAKLARMIŞ…
Hasan GÜÇLÜ
Trabzon ve tarih kokan bir şehir!
Eda Karaduman
Demokrasiden anladığımız
İnci TULUNAY
HER VİCDANA AYRI ŞERBET!
Umudun SESİ
BİR YOL HİKÂYESİDİR HAYAT
Baki USANMAZOĞLU
gazeteturkaipucu
DERSHANE TARTIŞMASI
İzzettin Yusuf
Bu da mı gol değil?
Hava Durumu
Ankara 9/22 °C
İstanbul 12/20 °C
İzmir 11/21 °C
Konya 6/22 °C