Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atatürk'ün maaşı kaç liraydı?
Atatürk kaç lira maaş alıyordu? Maaşının altın üzerinden bugünkü karşılığı neydi? İşte Atatürk'ün maaşı...
23 Kasım 2010 Salı 12:58

Zaman gazetesi yazarı Ali Ünal dünkü köşesinde Kemalist-ulusalcı aydınları eleştiren bir yazı kaleme aldı. Ünal, yazısında Atatürk'ün maaşını da hesapladı. İşte Atatürk'ün maaşı...

Kemalist aydının hurafeciliği

Doğruya ve sahih dine inanmayan, hurafelere inanır; fanteziler ve kurgulamalarla meşgul olur. Kemalist-ulusalcı aydın, bu sahada insanlık tarihinde birinciliğe oynayabilir. Bunların hurafelerinden en önde geleni de, 1923-38 arası Türkiye'de ekonomik mucize yaşandığı, yurdun demir ağlarla örüldüğü, eğitimin "10 yılda 10 milyon genç yaratacak" ölçüde şaha kalktığı, yolsuzluğun görülmediğidir.

Oysa:

1856-1922 yılları arasında 8619 km demiryolu yapılmış. 1876'da 1538 km olan demiryolu ağımıza II. Abdülhamid döneminde 4982 km yeni yol eklenerek, % 324'lük bir artış kaydedilmiş. 1923-50 döneminde ise sınırlarımız içindeki 4086 km.lik demiryollarımıza sadece 3578 km ilâve edilerek, % 87,5'lik bir artış başarılabilmiş. Ya karayolları?

Mustafa Kemal'in maaşı

Kemalist aydın, hurafeleri uğruna gerçekleri çarpıtmakta da ustadır. Meselâ, Mustafa Kemal'in maaşı konusunda sadece o günkü rakamı (ortalama 13.000 TL) verir, ama onun bugünkü değerinden söz etmez. M. Kemal'in maaşının altın üzerinden 2006 yılındaki karşılığı 620.000 liradır. 2006 yılında Cumhurbaşkanı'nın maaşı ise 14.000 liraydı. Yani, ilk Cumhurbaşkanı, 2006'daki Cumhurbaşkanı'ndan altın üzerinden 24, TL üzerinden 44 kat fazla maaş almaktaydı. O dönemde Türkiye'nin şimdikinden en az 15 kat daha fakir olduğu hesaba katıldığında, ilk Cumhurbaşkanı, 2006 yılı itibariyle Cumhurbaşkanı'ndan reel olarak en az 350 kat fazla maaş alıyordu. Ve İsmail Cem'in Türkiye'de Geri Kalmışlığın Tarihi'nde M. Kemal'in servetinin dökümü, 4 sayfa tutmaktadır. Bu servet gibi, İş Bankası ve CHP servetinin de ana kaynağı, Abbas Hilmi Paşa'nın verdiğinin dışında, Hint Müslümanlarının Kurtuluş Savaşımız için gönderdiği 500.000 lira idi (bugün için 20 milyon dolar civarında)...
 

Bu haber toplam 541672 defa okunmuştur
????????????????
................
ne kadar rezalete gömülüyorsunuz her gün allah aşkına aleni türk düşmanı oldunuz çıktınız.ne biçim gazetesiniz siz insanlığınızı kaybettiniz yettiiiiiiiiiiii
25 Kasım 2010 Perşembe 02:12
HAKLI TARAFTRA VAR
METİN
ELBETTE HAKLI TARAFTA VAR ELBETTE ORDU OLMASAYDI DA BİRŞEY YAPILAMAZDI. ANCAK ŞUDA UNUTULMASIN Kİ O ORDUYU YÖNETEN BİR ADAM OLMASAYDI ONCA ASKERİMİZ HEBA OLURDU. BİRBİRLERİ İLE BAĞLANTILIDIR BU İŞLER. AMA BURADA HAYIR SADECE ASKERDE DİYEMEZSİNİZ. O ORDUNUN BAŞINDA BİR KOMUTAN, LİDER OLABİLMELİKİ BİRŞEY OLSUN. ALLAH HEPSİNDEN RAZI OLSUN. ALLAH RAHMET ETSİN. AMA SİZLER NE MUSTAFA KEMAL'İ NEDE ONUN ÖNDERLİK ETMİŞ OLDUĞU ORDU İÇİN YAN GELİP YATMIŞLAR, ZEVK SEFADA OLMUŞLAR GİBİ BİR YAKLAŞIM SERGİLEYEMEZSİNİZ.
24 Kasım 2010 Çarşamba 14:05
İFRİT
TURAN VESKE
ŞU MUSTAFA KEMAL OLMASAYDI LAFINA İFRİT OLUYORUM.MUSTAFA KEMAL DE BU TOPLUMDAN ÇIKTI YA BU MİLLET OLMASAYDI!!!!SİZE SAVAŞMAYI DEĞİL ÖLMEYİ EMREDİYORUM DİYEN ATATÜRKE EMREDERSİNİZ DİYEN ASKER OLMASA İDİ!!!!ALLAH HEPSİNE RAHMET ETSİN.
24 Kasım 2010 Çarşamba 12:32
YAZIKLAR OLSUN
SEZEN
ÇOK BİLMİŞ AYTUĞ BEY ÖZELLİKLE BÜYÜK HARF İLE YAZIYORUM Kİ İYİ OKUYASIN DİYE. ACEP MUSTAFA KEMAL OLMASAYDI SEN ACABA BU KADAR RAHAT ABUK SUBUK FİKİRLER BEYAN EDİP BU TÜRKÇEYİ KULLANABİLECEK MİYDİN? BU NASIL BİR ZİHNİYET ANLAMAK İMKANSIZ. PEKİ SENCE CUMHURİYET TARİHİNDE HÜKÜMETLER BIRAK GEÇMİŞİ GÜNÜMÜZ HÜKÜMETİ YANDAŞLARINA İHALELERİ VERMİYOR MU? SENİN VATANDAŞIN AÇ YATARKEN ÇOĞU ZAMAN BU HÜKÜMETİN VEYA GEÇMİŞTEKİ HÜKÜMETLER CEMAATLERİ İLE BİRLİKTE ZEVKTE SEFADA "VER ŞU İHALEYİ AL ŞU PARAYI" YAPMIYORLAR MI? LÜTFEN MANTIKLI DÜŞÜNÜN VE FİKİR BEYAN EDİN. PEK TABİİ ALLAH KORKUSU TAŞIYORSANIZ ŞAYET.
24 Kasım 2010 Çarşamba 09:17
SEFAHAT
AYTUĞ FERŞAT
M.Kemal paşa ve kadrosu milli mücadele sonrası safahat içinde lüks bir hayat yaşamış kemalist kadrolar kısa zamanda çok büyük servetler kazanmışlardır.Devlet hazinesi kemalist kadroların yağmasına uğramış,halk yokluk ve sefalet çekerken onlar eğlencenin,zevkin,sefahatin zirvelerinde bir hayat sürdüler.
24 Kasım 2010 Çarşamba 07:35
Kur Bilgileri
Yazarlar
İnci TULUNAY
DERSİMİZ "BARIŞ" OLSUN ..
Sabri YALIN
TEDBİRSİZLİK KOKAN ASANSÖR FACİASI
Eda Karaduman
Anneler en iyisi...
Gürhan GÜRSES
YÜZÜ SİYAH AMA KALBİ BEYAZ
Fahrettin KORKMAZ
Nazım hikmet…
Mehmet ŞENER
Leylei Kadir –Ramazan bayramının ismi nedir?
Hasan GÜÇLÜ
Trabzon ve tarih kokan bir şehir!
Barış Estergon
“SURİYE TÜRKLERİ” DEMEK ÇOK MU ZOR?”
İzzettin Yusuf
Bu da mı gol değil?
Baki USANMAZOĞLU
gazeteturkaipucu
DERSHANE TARTIŞMASI
Umudun SESİ
BİR YOL HİKÂYESİDİR HAYAT
Mehmet HEMŞİNLİOĞLU
DÜNYA DIŞI AKILLI YAŞAM ÜZERİNE(About Alliens)
Hava Durumu
Ankara 12/27 °C
İstanbul 20/26 °C
İzmir 17/29 °C
Konya 14/26 °C